Čo spraviť pred prvým elektronickým podpisovaním

V tomto príspevku skúsime vymenovať všetko, čo je potrebné urobiť vo Vašom zariadení (počítač, notebook, či tablet) predtým, ako sa reálne budete môcť pustiť do podpisovania Zaručeným elektronickým podpisom (ZEP)

Poznámka na úvod – od 18.10.2016 sa termín „Zaručený elektronický podpis“ (ZEP) nahradil v slovenskom právnom poriadku termínom „Kvalifikovaný elektronický podpis“ (KEP). Tento článok je starší, avšak to, čo platilo pre ZEP, ostáva v platnosti aj po prijatí Zákona o dôveryhodných službách, teda pre KEP.

 1. V prvom rade, treba byť držiteľom eID (slovenský občiansky preukaz s elektronickým čipom, na ktorom sú nahraté certifikáty na vyhotovovanie ZEP). Pri žiadosti o eID ste na polícii zadávali aj tzv. BOK (bezpečnostný ochranný kód) a ZEP PIN. Ide o šesťmiestne čísla, ktoré musíte poznať, ak chcete na podpisovanie využívať váš eID.
  Na vyhotovenie podpisu budete okrem softvéru potrebovať aj čítačku, do ktorej vsuniete svoj občiansky preukaz
  Čítačka eID – Na vyhotovenie podpisu budete okrem softvéru potrebovať aj čítačku, do ktorej vsuniete svoj občiansky preukaz

   

 2. Ďalším krokom je návšteva stránky Slovensko.sk, odkiaľ si stiahnete potrebné programy.
 3. Programy, ktoré si z vyššie uvedeného linku treba stiahnuť (stránka sama identifikuje váš operačný systém), sú:
  1. Aplikácia eID Klient
  2. ovládač Čítačky čipových kariet
  3. D.Signer/XAdES .NET
  4. D.Viewer (verzia 4)
  5. D.Sig XAdES Extender (verzia 4)
  6. D.Launcher (verzia 1)
 4. Odporúčame sťahovať programy po jednom, vždy ich spustiť a preklikať sa celou inštaláciou, podľa pokynov v nej uvedených. Keďže ich je viacero a ich názvy bežnému smrteľníkovi nič nehovoria, eliminujete šancu, že niektorý z nich zabudnete nainštalovať.

 

Výborne, už ste skoro tam. Teraz odporúčame reštartovať počítač a postupovať nasledovne.

 1. Spustite aplikáciu eID klient (dajte jej minútku. Je možné, že sa spustí len na pozadí a ani si to nevšimnete. Pokiaľ ste pri inštalácii neodklikli možnosť aby sa nespúštala automaticky pri štarte OS, tak už beží, a patrične vás na to upozorní).
 2. Spustite program eID Certificate Propagator. (opäť, okrem ikonky na lište nezistíte, že ste ho spustili).
 3. Vložte do čítačky občianskeho preukazu váš eID (občiansky preukaz).
 4. Pripojte čítačku do zariadenia (cez USB)
 5. eID klient by vás mal požiadať o zadanie BOK kódu. Niekedy to neurobí (ak ste postupovali v inom poradí, prípadne opakovane vkladáte čítačku a pod.). To nevadí. BOK kód autorizuje eID klient aby mohol čítať dáta z čipu. Zatiaľ aj tak nepotrebuje nič čítať, BOK kód si prípadne vypýta, keď to bude potrebné.
 6. Spustite webový prehliadač podľa Vášho výberu, choďte na stránku zep.disig.sk a skúste podpísať nejaký dokument (ideálne nejaké malé PDF). Detailný postup nájdete napríklad v tomto blogu.
 7. Ak to niekde počas procesu podpisovania nevyhodí chybu, tak sa zastavte na najbližšej pošte a kúpte si žreby, máte unikátne šťastie.
 8. Ostatní si musia prejsť ešte tortúrkou nastavovania prehliadača a hľadania riešenia.
 9. Vo všetkých prehliadačoch môže byť problém v nastaveniach, ktoré zakazujú otváranie nových okien, či spúšťanie JAVA aplikácii. Ak máte Windows, predinštalovaný prehliadač Edge vám nič nepomôže, ak ste ale na stránke, v pravom hornom rohu cez tri bodky viete nájsť možnosť „otvoriť stránku v Internet Explorer“. Internet Explorer, vyžaduje inštaláciu web.signeru (sólo doplnok prehliadača). Mozzila Firefox musí mať inštalovaný Java Runtime Environment, prípadne ak ho má, tak musí byť povolené jeho spúšťanie. Google Chrome má rozličné požiadavky podľa operačného systému v ktorom fungujete, každopádne spoločným menovateľom je aj inštalácia rozšírenia z Chrome Webstore.
 10. Vzhľadom na množstvo kombinácií operačných systémov, webových prehliadačov a ich verzií, nevieme poskytnúť každému detailný návod. Treba sa pripraviť na „googlenie“ riešenia pre váš problém podľa toho, aká chybová hláška vás vždy zastaví.